پنج شنبه, 18 خرداد 1402

drywall

 

 در این  مطلب سعی برآن شده است که تاریخچه سیستم درای وال ، مزایای استفاده از آن  به حضورتان ارائه گردد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن جمعیت و کمبود انرژی تنها راه ،در ساختن یک ساختمان استفاده از سیستم های صنعتی میباشد. یکی از سیستم های نوین که از حدود ۵۰ سال پیش تا حالا پیشرفت های قابل ملاحظه نموده است درای وال ها میباشد. درای وال به معنی دیوار خشک بوده و از آمریکا و اتریش آغاز به فعالیت نموده و امروزه به جرات میتوان گفت در۹۰ درصد ساخت و ساز در سراسر دنیا از این سیستم استفاده میشود.کشورهایی که این سیستم در آنها بالغ بر ۹۹ درصد استفاده میشود عبارتند از: آمریکا – ژاپن-آلمان-استرالیا-کره-چین-انگلستان-هلند- و در بقیه کشور های اروپایی استفاده ۸۰ درصدی دارد. در ایران نیز این تکنولوژی توسط شرکت کناف آلمان و شرکت گچ صدف چندین سال پیش آورده شده است ولی متاسفانه به چند دلیل :   ۱- عدم آشنایی مهندسین ما  ۲- بالا بودن هزینه های این نوع دیوار و ارزان بودن مصالح سنتی و عدم کارایی این سیستم ها در فرهنگ سنتی مشکلات درای وال در ایران نتوانسته است جای خود را در بازار باز نماید .اما در چند سال اخیر با توجه به اهمیت انرژی و امنیت ، استحکام و تکنولوژی بالای این دیوارها و  روی آوری فرهنگ ساخت به سمت فرهنگ غرب  استفاده از این دیوار ها در ایران بعنوان مصالحی با دوام و گاهاً لوکس معمول گشته است.

 

به طور کلی میتوان گفت درای والها دارای امتیازات زیر هستند.

۱- سبکی زیاد حدود یک پنجم دیوار معمولی و بیشتر

این مزیت باعث میشود که درصد قابل توچهی از وزن مرده ساختمان کاهش یافته و  افزایش ضریب ایمنی  در اسکلت را به همراه داشته باشد.

۲- سرعت اجرای بسیار بالا

با توجه به این که در نصب این دیوار کلیه مراحل سفت کاری و تاسیساتی و نازک کاری بصورت همزمان  انجام میگردد.به طور مثال در گچ کاری نیازی به مرحله گچ و خاک و صبر کردن برای اجرای قرنیز نیست-در لوله کشی برق و آب نیازی به کنده کاری نیست-در رنگ کاری نیازی به ۳ مرحله رنگ نمیباشد و غیره ،زمان اجرای این دیوار بسیار کوتاه است به طور تقریبی یک اکیپ ۳ نفره کاری میتواند حدود ۲۵ الی ۳۰ متر مربع در روز کار را آماده رنگ نماید!!

۳- عدم محدودیت اجرا در شرایط بد جوی مانند سرما و گرما

۴- دوجداره بودن و عدم پرت حرارت ( عایق حرارتی بالا ) و توانایی بالا در عایق صدا برای فضاهای مجاور هم

۵- امکان بازیافت

۶- تعمیرات بسیار آسان

۷- مقاوم در برابر زلزله که فاکتور اصلی استفاده از این دیوار بخصوص در کشور های زلزله خیز مثل ایران است.

انواع رایج درای وال در ایران:

 ۱- درای وال با پوشش گچ برگ

۲- درای وال با پوشش سیمان برگ

01.png02.png03.png04.png05.png
امروز
کل بازدید
30
196865